Monthly Archives: Грудень 2013

Лідія Ковалець стала єдиним цьогорічним загулівським лауреатом

DSC_9366У родинному селі класика української літератури початку ХХ століття Дмитра Загула – Мілієві, що на Вижниччині, цими днями відбулася церемонія нагородження іменною премією відомого літературознавця сучасності, доктора філології Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Лідії Ковалець.

Беззмінний голова журі обласної літературної премії імені Дмитра Загула (заснована 1990 року обласною організацією НСПУ, Вижницькою райдержадміністрацією і Міліївською школою) Богдан Мельничук зазначив: “Понад 20 років Мілієве оголошує збір тих, хто пише і творить у літературі за вашим великим земляком. Нинішня зустріч – непересічна подія для села, Вижниці, Буковини. У такий спосіб зберігається пам’ять про талановитого письменника. Про нього уже багато сказано, а ще скільки треба сказати. В “Енциклопедії сучасної України” міститься аж дві сторінки про Дмитра Загула, дана висока оцінка його діяльності. Ідея цього видання – Шевченківського лауреата, Героя України Івана Дзюби.

Подорож у Гура-Гуморулуй, до колиски Ольги Кобилянської

Я роджена на Буковині,
в малім містечку в Гура-Гуморі,
в глибині гір Карпатських”.

З автобіографії О. Кобилянської 1903 року.

DSC01709Для уважних учнів, які студіювали колись українську літературу, з іменем Ольги Кобилянської переплітається дивовижна румунська назва – Ґура-Гуморулуй. Це місто у Південній Буковині, за Сучавою, нині – це територія Румунії. Тут, 27 листопада 1863 року, народилася четверта дитина в родині Юліана та Марії Кобилянських – Ольга.

Саме такого погожого листопадового дня з Чернівців вирушила до не надто віддаленого – на відстані 130 кілометрів – румунського міста представницька делегація у складі 23-ох осіб. Прикметно, що саме від пам’ятника Ользі Кобилянській, що на Театральній площі у Чернівцях пролягла дорога до затишного малого скверика у центрі Ґура-Гуморулуй, де десять років тому постало погруддя письменниці. Це робота львівського скульптора Романа Романовича, виконана з білого мармуру. На тлі осінніх гілок це скульптурне зображення здається легким, світлим і прозірчастим.

Міжнародна конференція, приурочена 150-річчю Ольги Кобилянської

25 – 26 листопада 2013 року у Чернівцях відбувався Міжнародний науковий форум. Напередодні ювілею геніальної письменниці Ольги Кобилянської (1863 – 1942) для науковців гостинно відчинив двері Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, адже силами кафедри української літератури і було зорганізовано конференцію.

IMG_0730

Наперед зголосилося 120 дослідників із п’яти європейських країн: Польщі, Німеччини, Румунії, Молдови та України. Оргкомітет конференції, очолюваний ректором Степаном Мельничуком, запланував дводенне проведення конференції під назвою „Ольга Кобилянська в культурному просторі fin de siècle”.