Monthly Archives: Липень 2015

ПЕРШИЙ ЮВІЛЕЙ ЖУРНАЛУ “НАШ ГОЛОС”

      Чверть віку тому започаткував свою історію “Наш голос” – часопис науково-творчих і культурно-громадських сил української громади Румунії. Завдяки місцевій інтелектуальній еліті він став одним із найавторитетніших і найпопулярніших видань українського зарубіжжя, чітко й послідовно з числа в число втілюючи мету й завдання, задекларовані в своєму першому випуску, – “бути публікацією широкого проблемного, тематичного і жанрового охоплення, залучаючи до співробітництва, крім літераторів, усіх тих, хто бажає і може зробити свій внесок у розвій нашого духовного життя”.
  Крім того, журнал має солідний науковий доробок із питань історії української, румунської і світової літератур, фольклористики й мовознавства. Українська класика – окрема тема публікацій “Нашого голосу”, яка розвивалася і розвивається здебільшого завдяки дослідженням науковців Миколи Чередарика, Магдалини Ласло-Куцюк, Дана Хорії Мазілу, Івана Ребошапки, Аспазії і Корнелія Регушів, Івана Робчука, Миколи Павлюка і письменників Стеліана Груї (Яцентюка), Степана Ткачука, Михайла Михайлюка, Івана Ковача, Миколи Корсюка, Михайла Трайсти та багатьох інших. Інколи, що вельми показово, ідеї їхніх праць випереджали в часі спостереження учених материкової України, як, приміром, у галузі шевченкознавства, яке в Румунії налічує свою майже стотридцятилітню історію.
  Як і кожне визначне явище культури, “Наш голос” має свою передісторію, яка творилася виходами з 1949 р. газети “Новий вік” (тепер – “Вільне слово”) з її “Літературним додатком”, “Культурного порадника”, сторінками альманахів і збірників “Серпень” (1964), “Ліричні струни” (1968), “Про землю і хліб” (1972), “Наші весни” (1972), а особливо річника “Обрії” (1979 – 1989), який, на мою думку, став прототипом “Нашого голосу”, позаяк у постійних рубриках публікував не тільки краще з поезії і прози, а й містив статті з теорії та історії літератури, фольклористики й мовознавства, відгукувався рецензіями на вихід літературно-художніх і наукових видань. Утім, передісторія “Нашого голосу” бачиться мені дещо глибшою, якщо взяти до уваги міжвоєнний період, коли в межах тодішньої Румунської держави в столиці Буковини, а також у її містечках і селах виходило чимало газет і журналів українською мовою. Налагодити свою видавничу справу в той час прагнули й українці Бухареста.
  З нагоди двадцятип’ятиріччя від дня заснування журналу “Наш голос” ініціативою Союзу українців Румунії 18 липня в Бухаресті відбулися урочистості, в яких взяли участь і члени кафедри української літератури Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича – професор, декан філологічного факультету Борис Бунчук, професор, завідувач кафедри Володимир Антофійчук, доцент Олександр Попович. У вітальному адресі, який зачитав професор Борис Бунчук, відзначалося: “У жнивну пору, що дуже символічно, “Наш голос” відзначає своє перше двадцятип’ятиліття. Чверть віку він стоїть на сторожі рідного слова, мобілізуючи під свій стяг українськомовних письменників і науковців, потужно закликає до згуртування своїх одноплеменців. Щедрий ужинок часопису від перших років його заснування став насущним духовним хлібом для тих, кому небайдужа доля рідної культури і рідного народу.
  ”Наш голос” гідно заявив у світі про українську громаду Румунії, про її високий і авторитетний науковий, інтелектуальний і творчий потенціал.
З нагоди знаменної події в історії часопису прийміть найщиріші привітання і побажання радості від своєї подвижницької праці. Хай Вам щастить на нові творчі знахідки! Хай “Наш голос” відлунюється на всіх континентах і в усіх країнах, де мешкають українці, хай він і надалі вірно служить завжди актуальній проблемі національного єднання!
Слава “Нашому голосу”!
Слава тим, хто з року в рік творив, творить і творитиме його числа!”
Також кафедральна делегація привітала від імені Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича професора Бухарестського університету Івана Ребошапку, який нещодавно відзначив своє з 80-річчя.
  У рамках святкувань відбулася наукова конференція “Українська література Румунії і “Наш голос” як її дзеркало”. З науковими доповідями виступили науковці кафедри української літератури: Володимир Антофійчук (“Наш голос” і українська література Румунії: проблема періодизації”), Борис Бунчук (“Із версифікаційної робітні Сильвестра Яричевського”) і Олександр Попович (“Буковинський меридіан Юрія Ракочі”).
Завершилася конференція літературним вечором, на якому свої твори читали румунські письменники і гості з України.

Володимир Антофійчук

DSC_5054

DSC02747DSC02706DSC02677DSC_5074