Monthly Archives: Січень 2018

Святвечірній подарунок

Коли 6 січня сонце опускалося за вечірній пруг, цей подарунок вийняв зі своєї поштової скриньки професор кафедри української літератури Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Богдан Мельничук. А була то великого формату книга на 326 сторінок, підписана до друку в грудні 2017 року видавництвом «Освіта України», професора Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Шевченківського лауреата Михайла Наєнка під назвою «Філологічний семінар – школа наших традицій: 20 років».

У вступному слові до цього видання підкреслено, що в гуманітарному підрозділі Київського університету на особливу фіксацію заслуговує «Філологічний семінар», який у 1904 р. заснував професор (з 1935 р. – академік Всесоюзної Академії наук) Володимир Перетц. У 1920 – 30-х рр. Семінар було розгромлено, а більшість його учасників репресовано й замордовано. Відроджено Семінар у часи незалежної України з ініціативи тодішнього декана філологічного факультету М. Наєнка, почасти – голови Спілки письменників Ю. Мушкетика.

За роки існування «Філологічного семінару» в ньому взяли участь філологи з більшості українських університетів і педінститутів, з літературно-лінгвістичних установ НАН України, а також із деяких філологічних центрів ближнього й дальшого зарубіжжя. Їхні доповіді публікувалися в 20-ти збірниках упродовж 1998 – 2017 рр. Для багатьох «семінаристів» участь в акції стала серйозною школою фахового формування і наукового зростання.

Основу книги, що надійшла до Чернівців у перший Святий вечір, склали «вступні слова» до кожного чергового семінару його незмінного керівника М. Наєнка. Уміщено тут і три додатки: зміст 20-ти семінарських збірників, 20 відгуків на них у літературно-освітній періодиці України та розділ світлин фундаторів і учасників Семінару і титульних сторінок низки їхніх праць.

Буковинцям буде цікаво й приємно довідатися, що в «Філологічному семінарі…» фігурують імена Ольги Кобилянської, Дмитра Загула та Михайла Ткача, що тут є покликання на «Словник літературознавчих термінів» Василя Лесина та Олександра Пулинця, вміщено фотографії вихованців чернівецького філфаку Ростислава Пилипчука та Елеонори Соловей, що серед відомих теоретиків літератури згадуються професори Борис Бунчук й Анатолій Нямцу, що тут репрезентовано фотозображення доктора філологічних наук Богдана Мельничука та кандидата філологічних наук Світлани Телешман і їхніх літературознавчих праць. Перший з них є і рецензентом ювілейного, 20-го «Філологічного семінару…», розрахованого на словесників – студентів, аспірантів, докторантів, викладачів літератури у вищих та середніх навчальних закладах, наукових працівників академічних установ і всіх тих, хто небайдужий до художнього слова.