шаблоны wordpress.

Повернення літа 1402-го року

Стараннями професора Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, письменника Володимира Антофійчука цими днями у видавничому домі «Букрек» після 110-річної перерви побачила світ книга Осипа Маковея «Пустельник з Путни». До речі, з тієї святої закутини краю, звідки за часів Йозефа Главки возили будівельний матеріал на зведення Чернівецького університету.

У передмові до видання упорядник, автор вступної статті справедливо зазначає: «Повернення із повного забуття цієї збірки оповідань Осипа Маковея наново відкриває ще одні із належно неоцінених сторінок творчої діяльності видатного письменника, критика, редактора, видавця, педагога і громадського діяча, внесок якого в культуру України загалом і Буковини зосібна незмірно великий».Маковей

За завісою минулого зримо постають історичні особистості: Великомученик Іван Новий (Сучавський) (у п’ятому корпусі ЧНУ є його храм!), Преподобний Данило Пустельник, молдовські господарі Александр Добрий і Штефан Великий, котрі спілкувалися українською, а також релігійний діяч і письменник Григорій Цамблак.

Цікава і характерна деталь: літній день 1402-го року, коли до Сучави із приморського Білгорода привезли мощі святого Івана Нового.

Щось паралельне із «Манускриптом із вулиці Руської» львівського письменника Романа Іваничука.

А взагалі, «Пустельника з Путни» треба прочитати, як й інші оповідання: «Свято в Сучаві», «У Чернівцях на перевозі», «Манолі» і «Як брат сестру продав туркам».

Розвідка і примітки науковця Володимира Антофійчука, що викладає у Сучавському університеті «Штефан чел Маре» і є його Почесним доктором, деякі акценти, зокрема наголос на першому письменникові Буковини Григорієві Цамблаку, неоціненні як для науки, так і письменництва, оскільки у Буковинському краю готують Довідник буковинських літераторів од найдавніших початків.

Що характерно, видання присвячене 150-річчю «Руської бесіди» – Буковинської «Просвіти». А ще важливість у тому, що великий для Буковини день, тобто 15 червня – Великомученика Івана Сучавського, коли за всіх часів відкривали усі кордони і віряни йшли на прощу до Сучави.

«Повернення літа 1402-го року» – це й та мить, коли на світ Божий таки 15 числа мати Катерина народила всесвітньої слави сина і кінорежисера Івана Миколайчука.

Зрештою, літо – це й прихід у світ самого автора «Пустельника…» Осипа Маковея.

Сам же Володимир Антофійчук побатькові – Іванович. І теж – штрих!

Книга уміло проілюстрована роботами художниці Людмили Остапенко.

P.S.1 Після прочитання творів склалося таке враження, що побував на борту сучасного (і Сучава!) авіалайнері, який брав курс у 600-річне минуле Буковинського краю, де почерком Александра Доброго була виписана Грамота про заснування Чернівців, ксерокопію якої із Санкт-Петербурга Чернівецькому міському голові Миколі Федоруку передав після тривалого зберігання його колега, українець за походженням, Анатолій Собчак.

P.S.2 В.Антофійчук передасть для Храму Івана Нового як музейну рідкість примірник цього історичного видання.

За інформацією сайту Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича: http://www.chnu.edu.ua/index.php?page=ua/news&data[5012][id]=11377

Print Friendly, PDF & Email