Вітаємо ювілярок!

Цьогорічного золотого, багрянолистого жовтня відзначили свої ювілейні дати дві наші колеги, викладачки кафедри української літератури – доктор філологічних наук, професор Ковалець Лідія Михайлівна та кандидат філологічних наук, доцент Чолкан Валентина Андріївна!

DSC_9366
DSC_0231-Recovered

Доля обдарувала їх різними талантами, вмінням тонко і глибоко відчувати навколишній світ, щоденно і невтомно розкривати таємниці філологічної науки, тож найбільшою спільною їхньою любов’ю у житті є магія його величності Слова – вишуканого і багатогранного, що виграє й переливається веселковими барвами та звучить стоголосими співами Музи.

Понад 40 років Лідія Михайлівна пов’язана з Чернівецьким національним університетом. З 1978 по 1983 р. – навчалася на філологічному факультеті (спеціальність «Українська мова та література»), який закінчила з відзнакою. З серпня 1983 по липень 1984 р. працювала викладачем-стажистом, відтак навчалася в аспірантурі на кафедрі української літератури. З грудня 1987 р. призначена на посаду асистента, а з грудня 1994 р. – доцент цієї ж кафедри.
Л. М. Ковалець викладає курси історії української літератури першої половини ХІХ ст., художньої літератури для дітей, веде науковий семінар з написання курсових та магістерських робіт. Її лекції та практичні заняття відзначаються високим науково-методичним рівнем.
Л. М. Ковалець – добре знаний в Україні та за її межами вчений-літературознавець. У 1988 р. успішно захистила кандидатську дисертацію на тему: «Христя Алчевська. Життя, творчість і місце в історії української літератури перших трьох десятиліть ХХ століття», в якій на основі невідомих і мало відомих матеріалів вперше досліджено життєвий шлях української письменниці, основну увагу приділено аналізу її оригінальної поетичної творчості, здійснено огляд прози, літературно-критичних і публіцистичних праць, драматичних поем, а також перекладацької діяльності.
У 2012 році у Львівському національному університеті імені Івана Франка Л. М. Ковалець захистила докторську дисертацію «Юрій Федькович: історія розвитку творчої індивідуальності письменника». У ній уперше на великому фактичному матеріалі створено докладну літературознавчу концепцію життєво-творчого шляху видатного письменника, охарактеризовано його творчу спадщину в контексті загальноєвропейського й загальноукраїнського літературного процесу.
Відомими та поцінованими у літературознавчій спільноті стали видання Л. М. Ковалець «Сторінками життя і творчості Юрія Федьковича: Навчальний посібник» (Чернівці: Рута, 2005. – 166 с.), «Осип Маковей. Життєпис Осипа Юрія Гординського-Федьковича» (у співавторстві з Б. Мельничуком, О. Добржанським та К. Лук’янюком. Чернівці: Золоті литаври, 2007. – 432 с.), «Євгенія Ярошинська. Найдорожчий скарб: оповідання, казки, байки, переклади для дітей» (Чернівці: Золоті литаври, 2007. – 172 с.), «Юрій Федькович: історія розвитку творчої індивідуальності письменника» (К: Академія. 2011. – 434 с.), «З українсько-румунських літературних теренів» (Чернівці: Букрек. 2015. – 160 с.), «Юрій Федькович у спогадах сучасників» (Чернівці: Чернівецький нац. ун-т, 2017. – 312 с.), «Про Параску Амбросій та її поетичні присвяти дітям : літ.-критич. нарис» (Чернівці: Чернів. Нац. ун-т ім.. Ю. Федьковича, 2020. – 56 с.) та багато інших наукових, науково-популярних та навчально-методичних праць.
Л. М. Ковалець провадить і надалі активну громадську й просвітницьку роботу у Буковинському краї, за що належно пошанована студентами та колегами.

З дня у день і з року в рік
хай ведеться Вам повік.
Щоб жовтневий ювілей,
як завзятий пан Еней,
піддавав жаги й азарту,
поривань, охоти, гарту.
А думки, цікаві й цінні,
у вечірнім мерехтінні
стануть поряд на папері
і відчинять Музі двері.
Буде Муза – буде й Слава,
поміж – Доля нелукава.
Хоч реве і Дніпр широкий,
хай в душі панує спокій,
радість, щастя, добро, диво,
бо не однаково, важливо.

Уся наукова й трудова діяльність Валентини Андріївни тісно пов’язана з Чернівецьким університетом. Після закінчення Чернівецької середньої школи № 11 у 1985 р. вона вступила до педагогічного училища імені О. Маковея, яке закінчила з відзнакою у 1989 році, й отримала спеціальність вчителя початкових класів. У тому ж році стала студенткою філологічного факультету (спеціальність “Українська мова та література”) й набула кваліфікацію спеціаліста філолога-викладача. З 1994 по 1996 рік працювала викладачем-стажистом кафедри сучасної української літературної мови, відтак В. А. Чолкан навчалася в аспірантурі й блискуче захистила кандидатську дисертацію «Речення з суб’єктивно-модальними формами в сучасній українській мові» (2001).
З 9 квітня 2001 р. В. А. Чолкан працює на посаді асистента кафедри сучасної української літературної мови. Працюючи в лінгвістичній сфері, вела курси усіх мовних дисциплін, але її душа завжди тягнулася до літератури. З 2002 року працює асистентом кафедри української літератури, а з листопада 2007 року – доцент цієї ж кафедри.
Сфера наукових досліджень В. А. Чолкан – «Культурологія», «Історія української культури», «Сучасна українська література», «Історія української літератури 60 – 90-х років ХХ ст.», «Література рідного краю», успішна у керівництві педагогічною практикою, курсовими й магістерськими роботами студентів.
В. А. Чолкан – надзвичайно активна у творчій та громадській діяльності Буковинського краю, активно поєднує викладацьку та виховну роботу у студентській аудиторії. Щороку входить до складу журі мовно-літературних конкурсів та олімпіад, користується повагою та високим авторитетом серед студентів і колег.

Дорога Валентино Андріївно!
Все це Вашим, ще молодим, ювілеєм навіяно.
Гей, гей, гей і ще раз гей
Хай живе Ваш ювілей.
Хай живе! І Ви із ним –
Ювілеєм молодим!
Хай Вам молодо ведеться,
В ритмі добрім серце б’ється.
Хай болячки обминають,
А літа хай прибувають.
Хай буття аудиторне
Довго ще до себе горне.
Любий чоловік – так само.
Хай ідеться гордо й прямо
Шлях праведний верстається
Й співається, співається!…
Гей, гей, гей і ще раз гей,
Хай живе Ваш ювілей!
Хай живе! І Ви із ним –
Ювілеєм молодим!
доктор філологічних наук, професор
Богдан Мельничук

Колектив кафедри української літератури шле найкращі, теплом сердець зігріті, вітання Лідії Михайлівні та Валентині Андріївні – висококваліфікованим фахівцям своєї справи, енергійним і відповідальним, вимогливим і чуйним, невтомним у своїх наукових та творчих пошуках.
Тож, дорогі колеги, хай і надалі ваші життєві дороги будуть заквітчані щастям та встелені успіхом, хай ні серце, ні душа не знають втоми, а бадьорість духу та енергійність будуть непідвладні часові, хай мелодика світу одухотворює, сповнює любов’ю та красою. Родинного вам затишку, надійного тилу, поваги та вдячності від людей!

Print Friendly, PDF & Email
Опубліковано у Новини, Оголошення. Додати до закладок постійне посилання.