шаблоны wordpress.

Окрилена любов’ю до рідного краю

150 років тому народилася Євгенія Ярошинська – українська письменниця, педагог, громадська діячка.

Євгенію Ярошинську вважають першою українською письменницею на Буковині. Ще в юності вона збагнула свою пряму причетність до рідного народу і всім своїм серцем переймалась його духовністю і культурою, тому й вирішила служити йому не лише літературною творчістю, але й популяризувати і поширювати знання своєю працею.

Викладачі кафедри української літератури Лідія Ковалець і Василь Костик взяли участь у святковому заході на філологічному факультеті, організованому кафедрою сучасної української мови з нагоди ювілею з дня народження відомої авторки. 25-5

«Любити нарід, його мову, пісні, звичаї і обичаї», – це було життєвим кредо Євгенії Ярошинської, яке і сьогодні через плин часу залишається актуальним. І повинно слугувати життєвим орієнтиром для нас – українців ХХІ століття», – звернулась у вітальному слові до всіх присутніх головний організатор заходу доцент кафедри сучасної української мови, заступник декана філологічного факультету Світлана Шабат-Савка.

Літературну діяльність Євгенія Ярошинська починала німецькою мовою – зрештою, як і деякі інші тодішні українські літератори: Ольга Кобилянська, Юрій Федькович, Сидор Воробкевич. Та під впливом першої на теренах  україномовної  газети «Буковина» почала писати українською.

Євгенія Ярошинська доклала чималих зусиль, щоб не висихало духовне джерело Буковини. Більше, ніж 500 пісень, записала з уст свого народу педагог, фольклорист і письменниця. Про це розповів доцент кафедри української літератури Василь Костик. Та відкрив студентам цікавий факт:

- На могилу Ярошинської у Чернівцях багато років нікого не водили. А все тому, що на її пам’ятнику на видному місці з лівого боку викарбуваний тризуб.

У своїх оповіданнях та нарисах  письменниця відображала народне життя, зокрема, долі та побут місцевих жінок.  Друкувалася переважно у львівських часописах «Зоря»,    «Дзвінок»; у газетах «Руська Правда» (Відень), «Буковина»,  «Батьківщина».  Окремим виданням 1986 р. вийшли зібрані Ярошинською прислів’я.

1904 р. німецькомовний педагогічний журнал «Буковинська школа»  публікує спостереження та роздуми Євгенії Ярошинської з приводу традицій та практики виховання дівчат у  буковинських родинах. 25-6

- Адже з дівчатками, – каже доцент кафедри української літератури Лідія Ковалець, – Ярошинська пов’язує майбутнє України. Її твори містять важливі морально-етичні істини, християнські постулати. Той, хто прочитає твори Ярошинської для дітей і перейметься тими дуже мудрими, анітрохи не застарілими життєвими історіями, той уже ніколи не забуде Тальку з однойменного оповідання авторки, ні Орисю із «Найбільшого скарбу», ні Одарку з «Хліба насущного» і багатьох інших героїнь, які здатні промовляти через відстань і час, і не втрачати абсолютно своєї актуальності.

Життя та творчість Євгенії Ярошинської ще досі повністю не досліджені. Ідіолектом письменниці довгий час займалась науковець, випускниця нашого університету Галина Морараш, яка також завітала на святковий захід та презентувала своє наукове видання, присвячене 150-ій річниці з дня народження Євгенії Ярошинської.

На святі також лунали народні пісні та уривки творів Ярошинської. Захід був не лише цікавим і пізнавальним, а й натхненним, як для студентів, так і для викладачів.

За інформацією сайту Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича

Print Friendly

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>