шаблоны wordpress.

Портрет-світлина збірного образу літературного матріархату: Леся, Сидонія, Ліна, Ніла і Оксана з «Ольгою»

Учора, 19 березня, у 22 аудиторії філологічного факультету відбулася презентація двох книг буковинської письменниці Оксани Довгань під назвами «Ольга» і «Диктант любові».

Маркери позначень заглавних літер цих видань знаної на Буковині і за її межами письменниці Оксани Довгань – «Ольга» і «Диктант любові», – які побачили світ нещодавно, окреслили іще одну – доволі-таки! – рельєфно-закодовану лінію, що послужила воістину сутнісним посилом конче потрібної зустрічі зі студентами-філологами Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

Спершу доцент кафедри української літератури Василь Костик представив аудиторії гостей навчальної пари: винуватицю дійства Оксану Довгань, її колег по перу Василя Васкана, голову обласної організації НСПУ Василя Джурана, керівника чоловічої хорової капели «Дзвін» ЧНУ Любомира Равлюка, завідувача кафедри української літератури, професора і письменника Володимира Антофійчука, заступника декана філологічного факультету Олександра Поповича, доцента Ларису Маркуляк, котра, до речі, «позичила» у мовця час на оцю зустріч.

Аби явити аудиторії характеристичний образ сучасної письменниці, модератор почергово запрошувала до виступів Володимира Антофійчука, Василя Васкана, які відзначали чи не найголовніше – кропітку працю над словом і книгами, адже поетеса, мабуть, перевершила саму себе, підготувавши до друку в оптимальні терміни двотомник книг і дочекавшись їх тиражу.

По суті, це вершинні речі майстрині слова. Йшлося і про ті часи, коли до Чернівецького державного університету навідувалися класики української літератури. На історичній світлині із численними персоналіями від літератури є й колишня студентка, а нині винуватиця університетської пари.

Іменинниця – через день-другий відзначатиме свій день народження! – читала вірші із видань, привносила щось нове про Гірську Орлицю, увіходила у її світ так безборонно, як, напевне, може тільки поетеса.

І – о! – сей велемовний зв’язок зі студентством, яке згодом стане на творчі стезю і працю (сьогодні зібралися друго, – третьо, – четвертокурсники).

Мить, коли уловлюється високе світло глибинної чистіні поетичного слова і небувалого градусу концентрації справжнього пієтету. Із відповіддю не забарилося.

Пані Оксана озвучила записку, кимось переданою із «камчатки».

Замість прізвища цікавого слухача чи слухачки – «Любіть…». Зміст – лірико-філософський (22 аудиторія біля філософсько-теологічного факультету):

«Чи перестане падати сніг,

Коли дізнається, що має розтанути?».

Відгук слушності моменту неабиякої зацікавленості парою, де головні героїні – «Ольга» і Оксана. Як назва книги і авторства. Ця сентенція естафетувалася до виступу голови облосередку НСПУ Василя Джурана, котрий розширив коло письменниць: 19 березня – День народження великої поетеси, морального авторитета нації Ліни Костенко, що на зорі третього тисячоліття (межа між ними – Міленіум!) була у ЧНУ, де стала його Почесним доктором. Поет прочитав вірш, присвячений Ліні Костенко. До Пантеону великих авторок додав імена Лесі Українки, Сидонії Никорович, Ніли Підпалої (дружини класика української літератури Володимира Підпалого), що 7 років тому виступала у сусідній, 21 аудиторії, і де модерував Володимир Антофійчук.

Ініціатива завідувача кафедри української літератури і голови буковинських письменників увінчана витвором скульптора Володимира Римара і організацією робіт голови Кострижівської ОТГ Володимира Старка. На День письменника – 3 березня цього року – відкрито і освячено барельєф Сидонії Никорович – молодшої подруги Ольги Кобилянської.

Чернівецька обласна організація НСПУ найближчим часом висуватиме кандидатуру Оксани Довгань на здобуття Міжнародної премії імені Ольги Кобилянської.

Детально на творчості відомої письменниці зупинився заступник декана філологічного факультету Олександр Попович, маючи, як мовиться, під руками цілу бібліотечку книг цієї авторки. Олександр Орестович наголосив на тому, що пані Оксана написала чимало нарисів про буковинських – і не тільки! – майстрів красного письменства. Висловив побажання, аби такі стрічі на філологічному відбувалися у послідовності і очікуванні нових видань.

Чергова родзинка – зізнання директора Чернівецької обласної універсальної наукової бібліотеки імені М. Івасюка Наталії Філяк. Річ у тім, що письменниця у минулому працювала у цьому закладі. Звернулася до нинішньої керівниці з проханням написати передмову. І ось – результат! Своєрідний доторк до кунструктиву словесної бази, яким є книга.

Таке нині зрідка зауважиш. Утім, як і своєчасну підготовку до неочікуваного сюрпризу. Любомир Равлюк акапельно виконав 2 пісенні твори: на слова Ольги Кобилянської «Леді Осінь» (вірш до новели «Меланхолійний вальс»).

За цим – і на вірш Оксани Довгань «Доле ж моя, доле».

Ось так гранично чітко про головне – презентація двох книг у Резиденції, де нині ЧНУ. На його тлі – хочете-ні – портрет-світлина збірного образу літературного матріархату: Леся, Сидонія, Ліна, Ніла і Оксана з «Ольгою». Світлої Божої днини, коли в Україну, за народним повір’ям, прилітають Івасюкові лелеки. Уже є!

За сюрпризами цієї зустрічі – один секрет. Письменницькі величини жіночого роду – майже у першому ряду. Розгаданий код? Іще до потопу і Ноєвого Ковчега жили на Землі люди – Велети (Великани, Велетні, Довгани). Університетську пару Довгань провела-присвятила «Царівні»-«Ользі».

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Василь Джуран

Print Friendly

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>