шаблоны wordpress.

Печальний і тривожний День березневий Ольжин

До монументальної постаті Ольги Кобилянської  21 березня, на 77 роковини відходу її душі у заобрійні світи, представники влади, інтелігенції, підприємств, організацій, установ та широких кіл громадськості укотре прийшли, щоб погомоніти з нею на тлі Чернівецького академічного обласного українського музично-драматичного театру славного імені великої письменниці.86520

Розпочала весняну зустріч із Буковинською Орлицею начальник управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації, цьогорічний претендент на здобуття Національної премії імені Тараса Шевченка  письменниця Віра Китайгородська.

Очільниця крайової галузі, що ця сфера прямо дотична до сутнісного визначення тонким прозаїком «Цвіт культури розвивається», ввела у синонімічний ряд «Поранкову душу»,  провідну зорю, наголосивши при цьому на небуденності таланту української письменниці, про котру заговорили іще давно за межами Вітчизни.

На домінанті висхідного літературного явища в особі неперевершеної майстрині Слова зауважила перший заступник голови Чернівецької обласної ради Інга Маковецька. Вона мовила про високий інтелект краянки, котра на перетині двох століть на повну силу заявила про свій хист до письменництва.

Неабияке значення для творчої людини має спілкування посестр по обраному фаху. Голова обласної організації НСПУ, фахівець відділу інформаційної діяльності та комунікацій Чернівецького національного університету імені Ю.Федьковича Василь Джуран розповів про навідини Буковинської Горлиці до Лесі Українки за 1000 кілометрів тільки в один бік – до Гадяча, урочища Зелений Гай, що як легенда – шарм про український хутір у найкращому розумінні цього – логічна потреба самоствердження для того чи іншого  вибору людини у її житті. 1899-го, тобто рівно 120 літ тому, 36-річна Ольга Кобилянська побувала у садибі Косачів. Там віддавна замість родинної хати  нині три пам’ятні знаки – Лесі, матері Олені Пчілці і дядькові Михайлові Драгоманову, котрий перший на повен голос сповістив світові про Україну.

Дослідник творчості і подорожей Ольги Кобилянської, у межах Буковини (зокрема Заставнівського району), навів декілька красномовних, малознаних або й нечутих фактів про зустрічі Величавої духовної квітки Буковини (за оцінкою Олеся Гончара) у Самушині і Мосорівці, деталі і подробиці яких раніше розшукував другий фольклорист України, багатолітній історик Веренчанської СШ, згодом – депутат Верховної ради України першого демократичного скликання,  а також великий клопотальник назвати іменем Юрія Федьковича Чернівецький національний університет Григорій Дем’ян.

Про Луку і Сидонію Никорович, молодшу колегу Ольги Кобилянської, відомо.

І цей факт перебування буковинки у Гетьманській столиці так зрезонував, що через рік Леся Українка відвідає землю Буковинської Орлиці у межиріччі рік Прут, Черемош і Дністер.

Вражень у Лариси Косач вистачало на своєрідне віяло листів до друзів: чи це Новий Світ у Чернівцях, чи це гора Німчич між Вижницею і Підзахаричами.

Обласна організація НСПУ разом із кафедрою української літератури філологічного факультету ЧНУ і  Юрковецькою ОТГ мають намір гідно вшанувати пам’ять про матір Ольги Кобилянської -  Марію Йосипівну Вернер, котра народилася у Юрківцях, через меморіальну дошку або пам’ятний знак.

У Луці-Кострижівці, крім уже відкритого барельєфа Сидонії Никорович, треба встановити меморіальну дошку з повідомленням про перебування тут Володимира Винниченка, Ольги Кобилянської та інших Світочів України.

Характерна деталь. Цього ж таки дня на багатогодинному Буковинському поетичному марафоні, що тривав у Чернівецькій обласній універсальній науковій бібліотеці імені М.Івасюка, письменнику, професору університету Богданові Мельничуку за прочитання власної поезії дістався 6-ий том вибраних творів Буковинської Царівни.

Чим не слушна нагода побувати біля пам’ятника ще й як представника редколегії цього видання і подякувати Ользі Юліанівні за подарунок у день її пам’ятин.

Питоме Ольжине: «Згадуйте предків своїх, щоб історія перед вами не згасла і золотої нитки не загубіть» , зате урочисто-незмінне і якесь аж фартове  –  зринуло з уст голови обласного об’єднання ВУТ «Просвіта» імені Т.Шевченка Остапа Савчука.

Не загубили і не зронили, якщо не забувають, а шанують – несуть квіти, запалюють свічі на цвинтарі, ведуть тиху розмову у музеї імені письменниці у воістину духовному за своїм глибоким змістом Новому Світі.

Господар садиби, директор музею, письменник Володимир Вознюк презентував свою поетичну книжку «Карпатське око», а професор, і теж письменник, Володимир Антофійчук поклав квіти до пам’ятника Ользі Кобилянській у м. Гура Гуморулуй (Румунія).

Пам’ять – це коли гурт шанувальників творчості біля пам’ятника, унаочнення живих квітів для віщої у часах і просторі письменниці, очевидність минулого  під святим оберегом Вічності, оскільки йдеться про транс-європейську постать у літературі – княгиню Ольгу. Тільки – з Буковини.

За інформацією сайту Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича: http://www.chnu.edu.ua/index.php?page=ua/news&data[5012][id]=10704

Print Friendly

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>