Образ України у художньому слові

30 листопада 2021 року в онлайн-форматі відбулася презентація книги «Я – українець. Я – українка. Ми – українці». Обкладинка2Це антологія, яка вміщує в собі «відомі вислови наших світочів» (Б. І. Мельничук), згадки назви держави Україна, а також твори українських митців від найдавніших часів, починаючи з Галицько-Волинського літопису. Упорядниками книги є професор катедри української літератури, доктор філологічних наук, член Національної спілки письменників України Богдан Іванович Мельничук та кандидат філологічних наук, асистентка катедри української літератури Меленчук Ольга Василівна.

Модерував презентацію книги доцент, завідувач катедри української літератури, кандидат філологічних наук Мальцев Валентин Сергійович. На початку імпрези модератор наголосив на актуальності та необхідності антології для нашого суспільства на цьому складному етапі його розвитку, а також додав, що ця книга підтверджує єдність та неповторність українського народу. Він також закцентував на тому, що ця презентація відбувається майже рівно через 300 років від сумнозвісного указу Петра І, яким той привласнив давню назву України – Русь (указ було підписано 22 жовтня 1721 року), після чого було здійснено не одну спробу відібрати в українців і їх мову та історію («Ми є народ, у якого вкрали назву» – так за пару століть означив ситуацію академік Михайло Грушевський).

Зображення1

Богдан Іванович Мельничук висловив щиру подяку всім присутнім, які приєдналися до дійства. Він розповів, що задум створення антології виник не одразу; поштовхом став ювілей Юрія Федьковича. Професор поділився інформацією щодо композиції книги, яка складається з 2-х частин. Перша частина – це вступна стаття «Без мови немає й народу». Друга частина складається з творів: починається з висловлювань з Галицько-Волинського літопису, завершується творами Бориса Грінченка й Олександра Кониського. Наприкінці розповіді Богдан Іванович нагадав, що 30 листопада народився Назарій Яремчук – відомий український співак, студент Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича.

Зображення2

У представленні книги взяла участь також друга її авторка-упорядниця Ольга Василівна Меленчук: «Маю надзвичайно велику приємність долучитися до такого важливого на сьогодні видання, коли проблема української мови, існування української держави загалом набуває з кожним роком все нової гостроти. Здавалося б, такі проблемні питання мали б залишитися в минулому, адже маємо і власну державу і можемо навчатися рідною українською мовою, але ж ні. Вогнище малоросійства, українофобства продовжує тліти, а за сприятливих обставин, то й зовсім спалахує з новою силою. Тому ми ставили перед собою завдання повернутися до наших витоків, пройтися століттям за століттям і у словесній формі змалювати образ України, показати її давню історію, яка зафіксована насамперед у художньому слові починаючи з Княжої доби, часу творення української мови. І, як показує історія, у 21-му столітті українцям, як нації, бракує єдності, подекуди розуміння власної ідентичності, відчуття своєї неповторності й унікальності в культурному розвитку. І всі ті проблеми, які маємо в сучасному суспільно-політичному житті України, художньо осмислювалися ще нашими попередниками, геніальними майстрами художнього пера: і Тарасом Шевченком, й Іваном Франком, і Лесею Українкою, і багатьма іншими літераторами, чиї слова про Україну, її мову, про український народ не втрачають актуальності й досі».

Думками щодо книги поділився професор катедри української літератури, доктор філології, заступник голови правління Чернівецького обласного об’єднання Всеукраїнського товариства Просвіта ім. Т. Шевченка Антофійчук Володимир Іванович. Він зазначив: «Видання унікальне за своїм задумом і воно, безумовно, знадобиться не тільки літераторам, не тільки філологам, а й історикам, політологам, культурологам, і, мабуть, навіть і психологам. Видання це дуже потрібне у наш час. Мене особливо вразила така ґрунтовна передмова до нього. Я побачив цих 62 сторінки наукової праці. Це, по суті, книга в книзі… Акценти тут зроблено на значенні мови, бо мова й визначає самобутність держави, і народ характеризує. Але не менш важливо, що наші автори звертаються до глибин, до витоків цієї мови, звертаються до авторитетних дослідників, таких, як Іван Ющук. Наша мова дуже давня».

Редактор презентованого видання, декан філологічного факультету, член Національної спілки письменників України, професор, доктор філологічних наук Бунчук Борис Іванович привітав О.В. Меленчук та Б.І. Мельничука з виходом довгоочікуваної книги та наголосив: «Ця книга потрібна всім, а особливо філологам».

Свої думки висловила кандидат філології, письменниця, культуролог, куратор етнографічного проєкту «Спадщина» Буковинського центру культури й мистецтва, старший науковий співробітник Снятинського музею Марка Черемшини Стеф’юк Іванна Іванівна й назвала презентовану антологію «книгою-аргументом».

Кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури Ярослава Богданівна Мельничук звернула увагу на художнє оформлення видання: «На обкладинці книги використано картину художника-графіка Івана Балана. Це картина «Буковинське віче», написана 2014 року. І ви бачите, що там зображений пам’ятник Тарасові Шевченку в Чернівцях на Центральній площі в майорінні жовто-блакитних знамен».

Наостанок зауважено, що невдовзі планується випуск другого видання антології.

Віталіна Шевчик,
студентка 302 групи
філологічного факультету

Print Friendly, PDF & Email
Опубліковано у Новини. Додати до закладок постійне посилання.