Авторське художнє читання в академічних пенатах

18 жовтня на філологічному факультеті відбулася літературна зустріч з колишньою студенткою Чернівецького університету, а нині відомою в Україні письменницею, літературознавицею, етнографинею, сценаристкою, методисткою, членкинею Національної спілки письменників України (з 2013), лауреаткою літературно-мистецької премії імені Марка Черемшини та літературної премії імені Пауля Целана – Іванною Стеф’юк.

                  В особі Іванни Іванівни поєдналося чимало талантів і, якою б справою вона не займалася, у результаті народжується щось унікальне та неймовірно цікаве. Іванна Стеф’юк у своїй професійній діяльності балансує між двома улюбленими стихіями – науковими студіями з літературознавства й етнографії та літературною творчістю. Народження і зростання її як письменниці і дослідниці літератури відбулося у період студентства на філологічному факультеті. Саме тут Іванна Стеф’юк була старостою Літературної студії імені Степана Будного, де під мудрим наставництвом професора кафедри української літератури Богдана Мельничука засвоювала премудрості художнього письма, а після закінчення університету захистила кандидатську дисертацію про творчість улюбленого письменника Марка Черемшини. Як письменниця Іванна Стеф’юк однаково неповторна у поезії й прозі, де вона глибоко осмислює різні теми, уводить читача у світ власної системи сприйняття й уявлення природної й суспільної дійсності.

          Нещодавно у Брустурівському видавництві «Дискурсус» побачила світ збірка образків «Про вас», яку авторка презентувала студентам-філологам. Це вже восьма книга у творчому доробку Іванни Стеф’юк. За словами авторки, вона вийшла зовсім несподівано. Попередні прозові книги в основному побудовані на художньому вимислі й більшість описаних історій не були пережиті особисто, а витворені творчою уявою письменниці.

         Книга із символічною назвою «Про вас» розповідає про конкретні людські долі, в які, як зауважила Іванна Стеф’юк, неможливо повірити, якщо б у неї не було аудіо- чи відеозаписів тих людей, які довірили їй свої унікальні розповіді зі свого життя. Оповідаючи історію появи книги, І. Стеф’юк зауважила: «В основному це люди із 40-х рр. ХХ ст.: українці, які переживали колективізацію і розкуркулення, коли наших кращих господарів викинули просто на голу землю у різних областях України; розповідається також про погром євреїв – голокост у 40-і рр. та історії німців-колоністів. У нас є цілі поселення на Вижниччині та на Франківщині – у Снятинському районі, які мають незвичні німецькі назви Авґустдорф, Катарінендорф – це були німецькі колонії, де займалися розведенням племінних коней, вирощували сади, згодом їх було висилено звідси і покликали воювати за Третій Рейх. Є тут і румунські долі періоду Другої світової. А потім я зрозуміла, що та відвертість, з якою до мене приходили прототипи цих образків, почала перероджуватися у художні тексти».  

         Присутні з особливим інтересом заслуховувалися авторським майстерним прочитанням окремих образків із книги «Про вас», занурюючись в описані трагічні події радянського періоду. У студентській аудиторії звучало авторське художнє слово, яке вражало і захоплювало, промовляло багатоголоссям відтвореної епохи.

         «Особисто для мене ця зустріч була, наче ковток свіжого повітря, як прохолодний весняний ранок, який збадьорює на весь день. Адже, окрім того, що я дізналась про таку чарівну майстриню слова, від розповідей якої пробігали мурахи по шкірі, я ще й отримала заряд енергії та велику мотивацію власного зростання. Історія з її дитинства, коли вона маленькою ледь не втопилася, пройняла мене до кісток, а її зовнішній спокій – вражав. Людина з сильним внутрішнім стержнем. Під час прочитання творів, відчувалося, що авторка вкотре переживала описані історії. Її емоції передавалися і нам, слухачам. Я не могла стримати сліз…»

Наталія Захарюк, студентка102 групи

         «Аудиторія затихла. Звучать потужні, мудрі й такі глибокі слова. Інтонаційно голос письменниці то напружувався, звучав сильніше, то стишувався, за допомогою якого авторка передавала настрій твору. Група зачаровано слухала не відволікаючись. Іванна Іванівна не тільки хороша письменниця, а й прекрасний диктор.

         Її історії зачіпають за живе. Як вправно вона описує ситуації, як професійно презентує їх на загал. Уміє створити потрібну атмосферу. Помітила, що дехто сидів стримуючи сльози, коли йшлося про важку долю єврейського народу та безневинних діточок. Мене глибоко вразила історія про те, що інколи відповідь на хвилююче питання можна знайти миттєво та неочікувано».

Ульяна Мельник, студентка 102 групи

         «Хочу з великим захопленням згадати збірку «Про вас», де майстерно передано історію, культуру рідного краю. Такі чуттєві, мудрі, прості, життєві, але ексклюзивні історії, наповнені любов’ю, не можуть не привернути увагу читача. Коли ми читаємо твори Іванни Стеф’юк, то заглиблюємося у її дитинство, водночас згадуємо і своє. Перед очима пробігають описані картини, наче кадри із фільму».

Яна Сливчук, студентка 103 групи

         «Найбільше мені припала до душі презентована книжка «Про вас». Поєднання родинних спогадів із тогочасними історичними подіями розповідає про перемогу життя. Та й як же описані в книжці події перегукуються з сучасними… Хочу зазначити, що я здивована неабияким талантом Іванни артистичного читання своїх творів, ділитися частинкою своєю душі, своїми переживаннями й умінням розчулити аудиторію. Не у кожного письменника є такий хист».

Анна Щербань, студентка 103 групи

         «Учасники дійства мали змогу відчути атмосферу трепетного слова Іванни і насолодитися ліричністю заходу. Своїми творами письменниця вправно доторкається до душі, залишає там відбиток і запалює вогники в серцях».

Олар Олександра, студентка 102 групи

         Неможливо не погодитися із висловленими думками, мовляв, художньо відтворені історії людей із далекого минулого, цілком нагадують сучасність, коли українці вкотре піддаються моральним і фізичним тортурам московського ката.     

Матеріал підготувала

Ольга Меленчук,

кандидатка філологічних наук

Print Friendly, PDF & Email
Опубліковано у Без рубрики. Додати до закладок постійне посилання.